Köyceğiz Halk Eğitim Merkezi  Müdürlüğünün bünyesinde 2014 yılının Ekim ayında başlayıp 6 ay süren  Aşçı  Yardımcılığı Kursu açılmıştır.

             Bölgenin turizm bölgesi olması, aynı zamanda  yiyecek -içecek hizmetleri  konusunda  ilgi  çekmesi nedeniyle, kursun sonunda hedeflenen kursiyerlere iş imkanı sağlamak  ve bu sektör için kalifiye eleman yetiştirmektir. 

            Yiyecek ve içecek hizmetleri hızlı bir gelişim ve değişim göstererek dünyada ve ülkemizde önemli bir iş alanı haline gelmiştir. Bu alanda rekabet koşullarına ayak uydurabilmek için sektörün istediği yeterlilikleri kazanmış, dünya standartlarında hizmet verebilecek, kaliteli insan gücüne ihtiyaç duyulmaktadır. Hazırlanacak olan yemek çeşitleri, özellikleri ve yapım teknikleri ile hijyen kuralları ve sunum tekniklerinin bu sektörde çalışanlar tarafından iyi kavranmış olması gerekir.

            Bu amaçla yola çıkan kursiyerler gördükleri eğitimin sonunda  Kurs  Öğretmeni  Türkan DENİZ’in eşliğinde hünerlerini yaptıkları açık büfe sunumuyla  sergilemişlerdir.

           Köyceğiz Halk Eğitim Merkezinde 27/03/2015  Cuma Günü  saat 16:00’da düzenlenen açık büfe sunumuna Köyceğiz Kaymakamı Sayın  Gürkan DEMİRKALE, Köyceğiz Belediye Başkanı Kamil CEYLAN, İlçe Milli Eğitim Müdürü Fazıl KARABAĞ,  İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Gönül FIRAT, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Ali TOPRAK ve vatandaşlar katılmışlardır.

           Aşçı Yardımcılığı kursuna katılan 13 kursiyer  kursun sonunda belgelerini alarak sektöre kalifiye eleman olarak kazandırılmışlardır.